Doğum SALONU
11 Temmuz 2023

Sağlık hizmeti alanların yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen, hizmet alan ve sunanların memnuniyetini gözeten hastanemizde; anne ve bebek için gerek sağlık gerekse psikolojik açıdan çok önemli bir süreç olan doğum, modern teknolojik imkanlar ve son bilimsel verilerin ışığı altında, güler yüzlü ve tecrübeli sağlık personelimiz yardımıyla aralıksız olarak devam etmektedir. Doğum ve doğum sonrasındaki süreçte anne ve bebeğin ayrılmama ilkesini hedef alan hastanemiz ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanına sahiptir.

Doğum süreci başlamış veya yakın takibi gereken hastalar poliklinikten, acilden veya servisten doğum salonuna kabul edilmektedir. Doğum salonunda, hastaların ilk değerlendirilmelerinde fetüs ve hastaların incelenmesine olanak sağlayan ultrasonografi ve muayene odası bulunmaktadır. Bu iki odada değerlendirilmesi yapılan hastalar TDL odalarına alınmaktadır.

Doğum salonumuzda, 8 adet TDL (tramvay, doğum, loğusa) odası bulunmaktadır. Bunların hepsi refakatli doğum odası şeklinde düzenlenmiştir. Doğum salonundaki tüm fetuslar, travay takip odalarında hasta başında bulunan kardiyotokografi (NST) cihazı ile takip edilmektedir. Doğum salonunda yatan hastaların yakınlarına bilgilendirme, hasta özeli kavramına önem verilerek düzenli aralıklarla hekim tarafından yapılmaktadır.

Doğum odalarında, bebeklerin ilk bakımı ve muayenelerinin yapıldığı ısıtıcılı bakım masası ve kuvöz bulunmaktadır. Haftanın her günü ve her saati ameliyat olanağı sağlayan doğum salonuna ait 2 adet ameliyathane odamız mevcuttur.

Son yıllarda gündemde olan ’Ağrısız Doğum’ (epidural analjezi ile doğum), isteği olan ve yapılmasında tıbbi olarak herhangi bir sakınca olmayan hastalar için kullanılmakta olup; anestezi ve kadın doğum hekimlerinin bir arada gerçekleştirdiği doğuma yardımcı bir yöntemdir. Bu prosedür de hastanemizde başarı ile uygulanmaktadır.

Üç eğitim görevlisi ve 5 uzman doktor 16 ebe doğum salonunda görev yapmaktadır. Nöbet saatlerinde ise 1 uzman doktor, 3 ebe ve 2 bebek hemşiresi görev almaktadır. Bütün doğumlarımıza ihtiyaca göre eşlik edebilecek bir yeni doğan hekimi 24 saat hizmet vermektedir.

2022 yılında hastanemizde toplam doğum sayısı 4201, normal doğum sayısı;2255, sezaryen toplam sayısı:1946, primer sezaryen sayısı:720

Gebe bilgilendirme sınıfına katılan ve Katılım belgesi alan gebe sayısı 134 dür.

AYTENAPLAM.jpg